Den nationale turistvej Varanger
Vejen til verdens ende
Landskabet langs den nationale turistvej Varanger, en af de 18 nationale turistveje i Norge, vil blæse dig bagover!
Ultramoderne arkitektur kombineret med rå, fantastisk natur og dyreliv vil give dig lyst til at gøre holdt alle steder for at gå på opdagelse.
Opdag højdepunkter langs ruten og omveje til utrolige naturoplevelser, herunder nogle af de bedste steder i verden at se arktiske fugle.
Rejsen begynder i den inderste del af Varangerfjorden i Varangerbotn. Efter kun fem minutter i bil kan rastepladsen Gornitak (som betyder ”opstigning” på samisk) ses ved fjorden.
Her finder du rastepladsens hovedfunktioner i en gamle, restaureret stenbygning, som blev brugt som ammunitionslager under Anden Verdenskrig.
Hvis man følger vejen mod øst, kommer man snart til Nesseby, hvor en utrolig kirke tårner sig op ved kysten.
Stedet har en meget interessant historie. Under Anden Verdenskrig blev store del af de nordlige områder reduceret til ruiner – herunder dette område. Men på mirakuløs vis undslap Nesseby Kirke ødelæggelserne.
“Det er et meget særligt sted. Du kan næsten mærke, at det prøver at kommunikere med dig. Og kirkens placering her ved vandet er fortryllende.”
Ottar
Der er mange historiske steder og masser at se langs ruten. Sørg for at have dine vandrestøver og passende tøj med, så du let kan springe ud af bilen og gå på opdagelse.
Mindre end ti minutters kørsel fra kirken ligger Mortensnes kulturmindeområde. Det er et karakteristisk sted med en rig historie. Her er spor fra stenalderbosættelser, samiske ofringspladser og grave.
Du kan udforske området på egen hånd eller booke en guidet tur på forhånd ved museet Várjjat Sámi Musea.
Sørg for at besøge museumsbygningen, som har fascinerende udstillinger om samisk tro og mytologi.
Fra Vadsø fortsætter turistvejen mod nordøst langs fjorden. Læg mærke til de små, idylliske landsbyer med de farverige huse ved kysten, som var vigtige fiskerbyer indtil 1960erne.
En af dem er Ekkerøyhalvøen, som kun har 20 indbyggere, men…
… også et utal af fugle!
Varanger er en fuglekiggers paradis og har nogen af de mest tilgængelige steder at se fugle i hele Arktis.
Du kan parkere din bil ikke så langt fra fugleklippen ved Ekkerøy – og efter en kort gåtur: Gør dig klar til at blive forbløffet over den store koloni af rider.
Nyd fuglereservatet. Og som altid: Følg reglerne for omgang med naturen.
Ruten fra Kiberg mod Vardø byder også på en arkitektonisk perle, du ikke må gå glip af: Udsigtspunktet Domen.
Det Vadsø-baserede arkitekturfirma Biotope har designet 12 slående fugletårne i Varanger.
Ikke bare er de fantastiske at se på, de er også det perfekte sted at se på fugle eller bare nyde naturen i fred og ro.
Nyd en varm kop kaffe i fugletårnet, før du tager videre til Vardø, hvor mange flere eventyr venter – inklusive endnu mere fuglekiggeri!
“Mindehallen er designet af arkitekten Peter Zumthor. Inde i glaskuben er der en installation af kunstneren Louise Bourgeois.”
Ottar
Nå du går gennem mindehallen, kan du læse om de 91 mennesker, som led under heksejagten i Finnmark. Deres historier fortælles via tekst skrevet af historikeren Liv Helene Willumsen.
Udenfor mindehallen kommer du til kunstinstallationen af Louise Bourgeois med navnet The Damned, the Possessed and the Beloved.
Vardø har masser af unik kunst – for eksempel den kæmpestore træskulptur Drakkar-Leviathanaf Taibola Assemble.
Du kan finde den på en øde klippe på øen Vardøya.
Fra en træskulptur til naturens egen kunst. Er du klar til den sidste strækning af turistvejen?
Se dette landskab!
Den sidste del af ruten fra Vardø til Hamningberg varer omkring en time i bil og tager dig forbi den majestætiske Persfjord, før du finder dig selv i det måneagtige landskab nær Hamningberg.
Det er slet ikke utænkeligt, at du ser både ørne og rensdyr på vejen.