There was not an exact match for the language you toggled to. You have been redirected to the nearest matching page within this section.
Scandic Hotels - i alle større byer fra nord til syd
Nordic Choice Hotels - en anderledes hotelkæde
Thon Hotels - fantastisk morgenmad inkluderet
Radisson Blu Hotels - book dit hotel i Norge
Citybox - moderne lavprishoteller med central beliggenhed
DanCenter - din feriehusekspert i Norge
Norgesbooking - bestil den perfekte hytte i Norge
Campcation – Book camping over hele Norge med Campcation
Vy - det skal være let at rejse grønt
SJ NORD - eventyret starter i toget
Vy express - gør det let at rejse grønt med bus
NOR-WAY Bussekspress - grønne busrejser
Widerøe - Skandinaviens største regionale luftfartsselskab
DFDS - sejl nemt og bekvemt fra København til Oslo
AutoEurope - altid en god billeje-oplevelse
Rent-A-Wreck - det smarte lejebilvalg
Arctic Campers - lej en autocamper i Norge
Cabin Campers - din hytte på fire hjul
Hurtigruten - 'Verdens smukkeste sørejse'
Fjord Tours - Norge i en nøddeskal®, den mest populære rundtur i Norge
Authentic Scandinavia - rejs som de lokale
Up Norway - skræddersyede rejser fra eksperterne
Norrøna Hvitserk - ekspeditioner og eventyrferie
Booknordics.com – hundredvis af aktiviteter, rundture og cruises i Norge
Brim Explorer - Stille fjordture med elektrisk katamaran
Fjord Travel - bæredygtige flerdagesture
Go Fjords - ture og aktiviteter over hele Norge
50 Degrees North - uforglemmelige, skræddersyede ture i Norge for mindre grupper
Discover Norway - færdigpakkede ski-, cykel- og vandreture i Norge
Norwegian Holidays - pakkerejser til lavpris med Norwegian. Fly, hotel og lejebil
Stromma - sightseeing, udflugter og oplevelser med bus, båd og minitog.
Beitostølen - Eventyr og nydelse hele året
Rauland - skiferie i betagende fjeldlandskab
{{title}} {{:price}} - {{!preprice}} Price: {{?}} {{preprice}} {{/}} {{price}} {{:postprice}}{{postprice}}{{/}} {{?:pricing}} - {{pricing}} {{/pricing}}
Vigtige slag og dramatiske begivenheder, der påvirkede verdenshistorien. Læs vores guide til de vigtigste krigsminder og begivenheder fra Anden Verdenskrig, herunder Slaget om Narvik, sænkningen af krigsskibet Blücher ud for Oscarsborg og sabotageaktionen til tungtvandsfabrikken i Rjukan.
”Det bliver mere og mere populært at besøge krigsminder. Vi får mange henvendelser fra folk, der pludseligt har fundet ud af, at et familiemedlem på en eller anden måde har været involveret i Anden Verdenskrig. Det er ikke altid et let emne at diskutere, men de nye generationer er meget nysgerrige og stiller mange spørgsmål - og de ønsker svar,” siger Ann Kristin Kristensen fra Narviksenteret.
Narviksenteret er det nordligste af de syv norske freds- og menneskerettighedscentre. Centeret driver blandt andet Narvik Krigsmuseum, hvor du kan se alt om Slaget om Narvik, der fandt sted under Anden Verdenskrig.
”Der kan være mange typer krigsminder. Det kan være steder, hvor der har været kampe, eller det kan være mindesmærker. I Narvik er der mange monumenter fra forskellige dele af krigen, som mange ønsker at besøge. Kirkegården her og Beisfjord fangelejr er også vigtige steder for mange besøgende,” siger Ann Kristin.
I foråret 1940 sendte både tyskerne og de allierede skibe, fly og soldater til Narvik. Den lille by inderst i Ofotfjorden og områderne omkring blev skueplads for de største slag på norsk jord, hvor norske soldater var involveret i kampe.
Kontrollen over havnen i Narvik var afgørende for både tyskerne og de allierede, fordi den sikrede adgangen til den jernmalm fra Sverige, der var nødvendig i produktionen af våben og udstyr.
I 62 dage kæmpede soldater fra Norge, Storbritannien, Frankrig og Polen mod nazisterne, både på havet og i fjeldene omkring Narvik. De norske og de allierede styrker var til sidst i stand til at generobre byen og drive tyskerne ud, og dermed give Hitler sit første strategiske nederlag.
Efter generobringen af Narvik blev byen bombet sønder og sammen af tyske bombefly, både som hævn og for at ødelægge vigtig infrastruktur, der kunne komme de allierede til gode. Efter de allierede trak sig tilbage, vendte tyskerne tilbage til Narvik. Det hele endte med norsk kapitulation, og Narvik forblev under tysk kontrol helt indtil befrielsen i 1945.
Narvik er et vigtigt kapitel i krigshistorien for alle de involverede lande, og gader og skoler er opkaldt efter byen i både Polen, Storbritannien og Frankrig.
Der er lavet utallige film om Anden Verdenskrig. I 2022 kommer der også en film om Slaget om Narvik.
I ”Kampen om Narvik - Hitlers første nederlag” følger vi den unge korporal Gunnar Tofte, spillet af Carl Martin Eggesbø, og hans kone, stuepigen Ingrid Tofte, spillet af Kristine Hartgen.
Filmen blev optaget i både Narvik, Rjukan og Oslo, og her kan du se en scene fra Norddalsbrua uden for Narvik:
Anden Verdenskrig startede i 1939.
Den 9. april 1940 invaderede tyskerne Norge. Efter to måneder havde tyskerne erobret hele landet, og kongen og regeringen flygtede til London, hvorfra de fortsatte kampen.
Under besættelsen blev Norge regeret af den tyske nazist Josef Terboven. Alle politiske partier blev forbudt, undtagen Nasjonal Samling ledet af Vidkun Quisling.
Op mod 44.000 nordmænd blev sat i fangenskab under Anden Verdenskrig. De 9.000 blev sendt til fængsler og lejre i tyskbesatte områder, og 1.400 af disse døde.
I alt 773 jøder fra Norge blev sendt til koncentrationslejre i Tyskland, hvoraf kun 38 overlevede. Norge var besat af Tyskland indtil befrielsen i 1945.
Kilde: Store Norske Leksikon
Der er mange krigsminder og spor efter Anden Verdenskrig i Narvik og omegn.
På Narvik Krigsmuseum kan du lære mere om de begivenheder, der fandt sted under de dramatiske dage i 1940. Museet har også oplevelser for børn.
I Krigshistorisk Landskap er der rejst en række monumenter mellem Narvik og Bardufoss, til minde om de dramatiske krigshandlinger.
På Bjørnfjell kan du deltage på en guidet krigsvandring til mange af de centrale krigsskuepladser. Lær om Ofotbanens hovedrolle i togtransport af jernmalm, gå langs den historiske Rallarveien, og se den spektakulære Norddalsbrua, hvor centrale scener i storfilmen Kampen om Narvik blev optaget.
Find flere interessante gåture, krigsminder og museer i området herunder:
Besøg flere historiske steder!
Over hele landet er der steder, hvor der udspillede sig dramatiske begivenheder under Anden Verdenskrig, for eksempel Vemork i Rjukan (på billedet).
Her er nogle af dem, du ikke bør gå glip af:
Under Anden Verdenskrig var der hård kamp om tungtvandet på Vemork i Rjukan, der dengang var det største kraftværk i Norge. Tyskerne ville forsøge at udvikle atombomber ved hjælp af tungtvandet. Men takket være fire modige sabotageaktioner blev forsøgene stoppet.
I dag er det ærværdige kraftværk blevet ombygget til Norsk Industriarbeidermuseum. I udstillingen Helter i Telemark dramatiseres blandt andet de fire sabotagemissioner.
I efteråret 2017 blev der lanceret et spændende projekt på Vemork, hvor tungtvandskælderen blev udgravet og fundet intakt. Du kan nu komme med på en spændende rundvisning i kælderen, hvor der også åbnede et museum i 2022.
Tag med på en guidet tur og lær mere om Vemork:
At the Norwegian Industrial Workers Museum at Vemork you can see the unique exhibition about WWII as well as…
Go to: Norsk IndustriarbeidermuseumAt the Norwegian Industrial Workers Museum at Vemork you can see the unique exhibition about WWII as well as…
"Helter i Telemark" er en utstilling med hovedvekt på de dramatiske aksjonene i forbindelse med kampen om…
Go to: Helter i Telemark - krigsutstilling"Helter i Telemark" er en utstilling med hovedvekt på de dramatiske aksjonene i forbindelse med kampen om…
Utstillingen handler om de 11 sabotørene som deltok i den spektakulære Operasjon Gunnerside,…
Go to: Utstilling på Vemork «Tungtvannssabotørene»Utstillingen handler om de 11 sabotørene som deltok i den spektakulære Operasjon Gunnerside,…
Oscarsborg Fæstning ligger midt i Drøbaksundet i Oslofjorden. Den 9. april 1940 forsinkede fæstningen det tyske angreb på Oslo ved at sænke Blücher, Tysklands andenstørste krydser. Sænkningen af Blücher sikrede, at kongen og regeringen kunne nå at blive evakueret.
På Oscarsborg Museum kan du lære mere om fæstningens historie gennem tematiske udstillinger og rundvisninger.
Du kommer ud til fæstningen ved at tage en færge fra Drøbak. Der er færgeoverfarter hele året rundt, og turen tager blot 10 minutter.
I april 1940 blev Kvam i Gudbrandsdalen centrum for de hårdeste kampe i det sydlige Norge. Norske og engelske styrker kæmpede mod tyske soldater i den lille by, og omkring 70 huse og bygninger brændte ned, herunder kirken.
Kampene i Kvam danner baggrund for udstillingen Gudbrandsdal Krigsminnesamling, der åbnede i 1995. Ved siden af museet ligger Kvam Fredspark, hvor der er mindesten til ære for de faldne under Anden Verdenskrig.
Jøssingfjord i Rogaland i det vestlige Norge er berømt for Altmark-hændelsen, der fandt sted i februar 1940.
Det tyske skib Altmark sejlede gennem norske farvande på sin tur tilbage til Tyskland med mange hundrede engelske krigsfanger om bord, eskorteret af en norsk torpedobåd. Skibet blev opdaget af englænderne, og der fulgte en kamp hvor flere tyskere blev dræbt og de engelske fanger reddet.
Langs kysten kan du se en række forter, der blev bygget under Anden Verdenskrig. Mange af disse forsvarsværker har guidede rundvisninger om sommeren, og ofte kan du se dem på egen hånd.
Se forter og andre forsvarsværker fra Anden Verdenskrig:
Et besøk til Hidra er ikke fullkomment uten et besøk på Hågåsen. Fantastisk utsikt over Kirkehavn, samt…
Go to: Hågåsen KystbatteriEt besøk til Hidra er ikke fullkomment uten et besøk på Hågåsen. Fantastisk utsikt over Kirkehavn, samt…
Krikken Kystfort ligger på den ene enden av øya Skåtøy, strategisk plassert rett ved innseilingen til Kragerø.…
Go to: Utflukt til Krikken Kystfort på SkåtøyKrikken Kystfort ligger på den ene enden av øya Skåtøy, strategisk plassert rett ved innseilingen til Kragerø.…
Bud Kystmuseum består av to deler. Ergan Kystfort, som er et krigshistorisk museum bygget rundt tyskernes…
Go to: Bud Kystmuseum og Ergan KystfortBud Kystmuseum består av to deler. Ergan Kystfort, som er et krigshistorisk museum bygget rundt tyskernes…
Tangen Fort ligger ytterst på Langesundstangen, sør for Langesund sentrum, Stedet har mange geologiske verdier…
Go to: Tangen FortTangen Fort ligger ytterst på Langesundstangen, sør for Langesund sentrum, Stedet har mange geologiske verdier…
Nordberg Fort, nordens best bevarte kystfort fra 2. verdenskrig viser deg Listas flotte natur, kultur og…
Go to: Nordberg FortNordberg Fort, nordens best bevarte kystfort fra 2. verdenskrig viser deg Listas flotte natur, kultur og…
Fjøløy er nytt og spennende friluftsområde med turstier og minner fra andre verdenskrig.
Go to: Fjøløy fort og Fjøløy fyrFjøløy er nytt og spennende friluftsområde med turstier og minner fra andre verdenskrig.
Er du spesielt interessert i krigshistorie, er det flere synlige minnesmerker langs norskekysten. Noen av…
Go to: HitlertenneneEr du spesielt interessert i krigshistorie, er det flere synlige minnesmerker langs norskekysten. Noen av…
Høytorp Fort er Norges største innlandsfestning og er bygget i perioden 1912-1918.
Go to: Høytorp Fort, MysenHøytorp Fort er Norges største innlandsfestning og er bygget i perioden 1912-1918.
Et av Norges best bevarte kystfort fra 2. verdenskrig. Under krigen var det også en ubåtstasjon her. Anlegget…
Go to: Kvalvik Fort - kystfort fra 2. verdenskrigEt av Norges best bevarte kystfort fra 2. verdenskrig. Under krigen var det også en ubåtstasjon her. Anlegget…
Tysk fort fra 2. Verdenskrig på Sør-Karmøy. Her hadde okkupasjonsstyrkene utsikt og kontroll med all…
Go to: Syreneset FortTysk fort fra 2. Verdenskrig på Sør-Karmøy. Her hadde okkupasjonsstyrkene utsikt og kontroll med all…
Torås fort tilbyr kortreist verdenshistorie i Færder kommune, og er Vestfolds største intakte krigsminne fra…
Go to: Torås fortTorås fort tilbyr kortreist verdenshistorie i Færder kommune, og er Vestfolds største intakte krigsminne fra…
Krikken Kystfort ligger på den ene enden av øya Skåtøy, strategisk plassert rett ved innseilingen til Kragerø.…
Go to: Krikken Kystfort - SkåtøyKrikken Kystfort ligger på den ene enden av øya Skåtøy, strategisk plassert rett ved innseilingen til Kragerø.…
Festningsanlegg fra andre verdenskrig med kanonstillinger, fangehytte, tunnellganger og skyttergraver. Også…
Go to: Hausvikodden FortFestningsanlegg fra andre verdenskrig med kanonstillinger, fangehytte, tunnellganger og skyttergraver. Også…
Grønsvik Kystfort ligger rett ved trafikk-knutepunktet Stokkvågen i Lurøy kommune, ca. en times kjøring nord…
Go to: Grønsvik KystfortGrønsvik Kystfort ligger rett ved trafikk-knutepunktet Stokkvågen i Lurøy kommune, ca. en times kjøring nord…
I kort gåavstand fra sentrum finner du Gunnarsholmen, et gammelt kystfort som i dag er gjort om til et…
Go to: Gunnarsholmen Kystfort og BadeplassI kort gåavstand fra sentrum finner du Gunnarsholmen, et gammelt kystfort som i dag er gjort om til et…
Der var adskillige fangelejre i Norge under Anden Verdenskrig. Grini var den største. I alt var omkring 20.000 mennesker indespærret på Grini. De fleste var nordmænd, men der var også polakker, sovjetter og franskmænd.
Grinimuseet ligger i dag i en af lejrens barakker. Her kan du udforske temaer som arrest, fangevogtere og illegal kommunikation via tekst, foto og genstande.
Fangelejren Falstad lå i Nord-Trøndelag. Her blev mere end 4.200 fanger holdt indespærret under krigen. Ud over nordmænd sad her også folk fra Danmark, Sovjetunionen, Jugoslavien og Polen.
I dag huser de tidligere fængselsbygninger Falstadsenteret, et af de syv freds- og menneskerettighedscentre i Norge. Stedet er både mindesmærke og nationalt center for krigshistorie, fangehistorie og menneskerettigheder. I Falstadskogen, bare to minutters kørsel fra centeret, ligger mindesmærket Arkbusering af den norske skulptør Odd Hilt, der selv var en af fangerne på Falstad.
Læs mere om Falstads historie:
Falstadskogen - rettersted og minnesmerke Inne blant trærne i den frodige Falstadskogen titter det frem…
Go to: Falstadskogen - et minnested etter 2. verdenskrigFalstadskogen - rettersted og minnesmerke Inne blant trærne i den frodige Falstadskogen titter det frem…
I 26 europæiske lande kan du finde snublesten, en række betonkuber nedsat i fortovet de steder, hvor jøder og andre ofre for nazisterne boede eller arbejdede på det tidspunkt, hvor de blev deporteret og myrdet. Projektet blev startet i 1993 af den tyske kunstner Gunter Demnig, og Jødisk Museum i Oslo bragte det til Norge.
Der er snublesten over hele landet, fra Berlevåg og Hammerfest i nord, til Ogna uden for Egersund i syd. Hvert mindesmærke er belagt med en indgraveret messingplade med personens navn, fødselsår, deportationssår samt dødssted og dødsdato.
Her kan du finde snublestenene i Norge:
Snublesteinene i Gjøvik - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over ofrene for…
Go to: Krigsminne fra 2. verdenskrig - Snublesteinene i GjøvikSnublesteinene i Gjøvik - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over ofrene for…
Snublesteinene i Hønefoss - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over…
Go to: Krigsminne fra 2. verdenskrig - Snublesteinene i HønefossSnublesteinene i Hønefoss - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over…
Snublesteinene i Jevnaker - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over ofrene for…
Go to: Krigsminne fra 2. verdenskrig - Snublesteinene i JevnakerSnublesteinene i Jevnaker - Krigsminner fra 2. verdenskrig Snublesteinene er minnesmerker over ofrene for…
Museum på Akershus festning som gir et bilde av de viktigste begivenhetene som fant sted i Norge under…
Go to: Norges HjemmefrontmuseumMuseum på Akershus festning som gir et bilde av de viktigste begivenhetene som fant sted i Norge under…
Museet er stengt på grunn av reparasjoner. Arquebus krigshistorisk museum i Tysvær har mange og varierte…
Go to: Arquebus krigshistorisk museum - HaugalandmuseetMuseet er stengt på grunn av reparasjoner. Arquebus krigshistorisk museum i Tysvær har mange og varierte…
Måløyraid senteret er eit krigshistorisk kunnskapssenter som tar for seg den dramatiske forteljinga om…
Go to: Måløyraid SenteretMåløyraid senteret er eit krigshistorisk kunnskapssenter som tar for seg den dramatiske forteljinga om…
Forsvarets flysamling Gardermoen - ikke glipp av denne unike samlingen på nær 40 fly !
Go to: Forsvarets flysamling GardermoenForsvarets flysamling Gardermoen - ikke glipp av denne unike samlingen på nær 40 fly !
Norges største utstilling av uniformer og mindre gjenstander fra 2. verdenskrig. Museet gir et balansert bilde…
Go to: Lofoten KrigsminnemuseumNorges største utstilling av uniformer og mindre gjenstander fra 2. verdenskrig. Museet gir et balansert bilde…
Utstillinger av Motstandsavdelingen, Bergens-pressen og avdelingen Kvinners innsats for Forsvaret. Inngang…
Go to: Bergenhus FestningsmuseumUtstillinger av Motstandsavdelingen, Bergens-pressen og avdelingen Kvinners innsats for Forsvaret. Inngang…
Den 30. april 1942 vart det vesle kystsamfunnet Telavåg på Sotra jevna med jorda. Drapet på ein norsk agent og…
Go to: Nordsjøfartmuseet i Telavåg - Museum VestDen 30. april 1942 vart det vesle kystsamfunnet Telavåg på Sotra jevna med jorda. Drapet på ein norsk agent og…
Planlæg din rejse til Norge sammen med en af vores partnere.
Tilbage til toppen